Zakrslá holandská zlatá pšeničná

ZAKRSLÁ HOLANDSKÁ ZLATÁ PŠENIČNÁ

Odchov 2016

 

 

    

Prečo toto plemeno? Azda kvôli tomu, čo ma ako malého nakoplo k chovateľstvu ako takému. Boli to liliputky od mojej prastarej mamy, resp. kvočka so šiestimi kuriatkami.

Keď som zbadal tento farebný ráz, nedalo mi nezadovažiť si chovný kmeň, ktorý je dosť podobný tím spred 25 rokov, veď posúďte sami.

kvočka liliputka 1990

 

Je to pôvodné zakrslé plemeno pochádzajúce z Holandska.

Prvé zmienky sú z druhej polovice 19. storočia a štandard sa prijal pre toto plemeno v roku 1906.

Vznikli cielenou selekciou na čo najmenšiu hydinu podobajúca sa na domáce gazdovské sliepky.

V súčasnosti su rozšírené v celej Európe, Amerike či Južnej Afrike.

Plemenné znaky

Zaraďujú sa medzi najmenšie zdrobnené plemená. Sú veľmi malého telesného rámca a jemnejšej konštitúcie. Hmotnosť kohútika je 0,5-0,6kg a sliepočky do 0,5kg. Pre dosiahnutie dokonalého vzhľadu  je potrebné, aby jednotlivé časti tela odpovedali proporciám a boli správne nesené.

Malú guľatu hlavičku zdobia biele ušnice oválneho tvaru s listovým hrebeňom s cca 5 zubmi s nadvihnutým praporkom. Zobák je krátky, silný s farbou prispôsobenou sfarbeniu tela. Laloky by mali byť stredne veľké, jemné, zaoblené, oči veľké oranžové.

Podsaditý trup je dobre osvalený, vpredu široky, smerom dozadu sa zužuje. Je vysoko nesený. Chrbát musí byť krátky, horná línia lýrovitého tvaru. Dlhý a bohato zdobený sedlový záves tvorí plynule prechádza do bohatého vejárovitého chvostu s dlhým silne zahnutým operením. U kohúta je chvost nasadený pod uhlom asi 60-65°, u sliepok do 55°.

Prsia sú asi najvýraznejšie na tomto plemene, sú klenuté a relatívne vysoko nasadené. Stredne dlhý krk je mierne dozadu prehnutý, zdobí ho bohatý krčný záves, ktorý prekrýva i hornú časť chrbta a v hornej časti i prednú stranu krku. Krídla smerujú šikmo nadol a zakrývajú pevné brucho a krátke holenné kosti. Beháky sú stredne dlhé a jemné v bridlicovej farbe.

Znáška sa pohybuje od 80-140 bielych vajec /rok o váhe 35g. Tie moje sú veľmi dobré nosnice, ktoré usilovne znášajú aj počas silnejšich mrazov.

Pre toto plemeno je charakteristiká aj jeho otužilosť.

Patria medzi dôverčivé kury, ktoré nemajú najmenši problém s plachosťou.

Je nadherný pohľad na zakrslé holanské špacírujúce sa v trave.