Kuríny

Chovateľské zariadenia

Asi každý chovateľ mi dá za pravdu, že niet zdravých a pekných zvierat bez vhodného ustajnenia. U sliepok to platí tiež. Sú tam síce väčšie menšie rozdiely čo sa odolnosti voči poveternostným vplyvom týka, ale určite je nutné mať dobre a premyslene stavaný kurín.

Vzhľadom na to, že som obmedzený veľkosťou záhrady, ktorú máme pri dome, zvieratá aj kuríny sú tak vyberané a stavané, aby zapadli do prostredia. Z vlastnej skusenosti a z estetického hľadiska sa mi vždy viac páčili drevené kuríny, ale proti gustu...

Moje kuríny sú vybudované z dreva+OSB dosiek+jazierkovej fólie/kvalitného náteru na drevo.

Takže v chronologickom slede:

Prvý kurín slúži na odchov kurčiat. Rozmery sú 3x2m.

                               

Druhý kurín je určený na odchov kurčiar. Je využívaný hlavne vtedy, keď je už nutné oddeliť kohútikov od mládok. Rozmery sú 2,8x1,5m.

                               

Tretí kurín slúži/l výhradne pri zostavovaní chovného kmeňa wyandotiek. Hniezdna búdka je zvonku. Pohodlne sa v ňom zmestia 4 sliepky+1 kohút. Rozmery sú 1,25x1,25m.

                                         

Vtáčia perspektíva výbehu kurčiat:

                                 

Vzhľadom na to, že som mal dosť práce s otváraním jedných dverí a zatváraním druhých, tento rok som sa rozhodol, že postvavíme nový kompaktnejší kurín, či skôr 3 kuríny v jednom. Rozmery sú 4,2x1,35m. Je rozdelený na 3 menšie kuríny, s tým, že predel medzi jednotlivými kurínmi je z časti drevený a z časti pletivo, aby sa ľahšie udržiavala konštantná teplota a rovnomerný rozptyl svetla.