Operácia pately

Fee a operácia pately

Fee musela podstúpiť 01.08.2012 operáciu pately.

Stalo sa to cca pred troma týždňami, keď pri večernom pasení sa zrazu začala škaredo krívať. Hneď som si myslel, že sa asi potkla a padla, resp. si členok vyvrtla. Začal som jej ho natierať Kostihojovou mastičkou, avšak bez úspechu. Členok nebol vôbec citlivý a kozu masírovanie nebolelo. Až o celý týždeň sme zistli, že má problém v oblasti kolenného kĺbu.

Jabĺčko samovoľne vyskakovalo, až lietalo pri chôdzi. Fee sa tvárila statočne a predpokladám, že po prvotnom šoku a bolesti, keď sa jej to stalo si na to zvykla a popasovala sa s tým naozaj hrdinsky. Svoju autoritu a postavenie v stáde si vehementne strážila. Nohu však mala ako konárik a svalstvo jej chablo zo dňa na deň viac a viac. Keďže túto jeseň "by mala byť prvýkrát pripustená", bola by veľká škoda, keby som o ňu prišiel, resp. by nebola reprodukcie schopná a mala život s takýmto handicapom, keďže jej chodza už pripomínala skôr "vlnenie sa úhora", než kroky kozy.

Po rôznych metódach a liečbach, ktoré mi boli odporúčane a finálnej diagnostike, kde verdikt znel "luxácia pately/vyskakovanie jabĺčka som sa odhodlal ju dať operovať.

Uspatie kôz je problematické, keďže reagujú na narkózu horšie a zvieraťu sa počas narkózy zastavujú aj žalúdky, čo môže mať fatálne následky.

Z parkoviska do ambulancie prišla po vlastných a to, že je to núbia bolo zjavné na prvý pohľad, čakala trpezlivo, že by sa ani vycvičný pes nemusel hanbiť.

pár minút po operácii

Po cca troch-štyroch hodinách od príchodu sme ju naložili do auta, kde celú cestu domov prespala a spala a spala a spala, až sa zobudila v čase večerného kŕmenia. Bolesti musela mať riadne, pretože neustále škrípala zubami a neviem to lepšie vysvetliť, ale vydávala zvuk, ako keby vzdychala(nečudo...) V ten deň nejedla a nepila nič, resp. odmietala všetko, ale na druhý deň ráno si už trocha dala z granúl a zo sena tiež.

Dostala ATB na 5 dní a do 10 dní.

Operácia bola nutná, pretože mala prasknuté aj jabĺčko v kolene a dolný úpon kĺbu bol vylomený. Teraz to má fixované, ale cca 1 mesiac bude musieť mať obmedzený pohyb, aby si nohu nepresilovala alebo, aby jej hojaciu sa končatinu znova nenabrala  Klomps, ako tomu bolo s najväčšou pravdepodobnosťou v tomto prípade.

po prvýkrát od operácie na štyroch.........                         nevyzerá to dvakrát vábne, ale účel to plniť bude a je v spoločnosti ostatných kôz, aby jej nebolo smutno

O Fee treba vedieť, že je majestátna kozička, ktorá pokúšala svoje šťastie, až naň napokon doplatila. Klomps jej dala už viakrát patrične najavo, že o svoju pozíciu v stáde nemieni prísť, avšak napokon jej musela dať asi poriadku príučku, ktorá ma stála nemalé peniaze crying a kozu dlhšiu liečbusad

zobúdzanie sa  v tieni stromu, veď už bolo na čase...

ešte značne omámená a slintajúca