Gazdovská sliepka holokrká chocholatá
Gazdovská sliepka holokrká chocholatá
Čo sa týka holokrkej hydiny. Buď ich má niekto rád a je ich veľký fanúšik alebo ich považuje za niečo desivé; nestretol som sa však ešte s človekom, ktorý by na ne upremene nepozeral, keď ich vidí prvýkrát
Odjakživa sa mi holokrké plemená páčili, ale keď som zbadal sliepky "s trvalou na hlave a s dlhými krkmi", vedel som, že ich musím mať na dvore
Je to veľmi otužilý druh hydiny, navzdory tomu, že majú krk bez operenia a aj vo všeobecnosti majú menej operené telo v porovnaní s ostatnými druhmi.
Vyznačujú sa výbornou znáškou (začínajú znášať v 5. mesiaci) a kvalitným mäsom bez prebytočného tuku. Tieto sliepky neztučnejú ako napr. plymutky či wyandotky.
Ide o zviera veľkého telesného rámca s obdĺžnikovitým tvarom tela s priemernou váhou kohúta 4,5-5,5kg a sliepky 3kg. Keďže holokrčky sú vo všeobecnosti menšie zvieratá, bol som veľmi rád, keď som u tohto plemena zbadal robustnosť, ktorú majú zakódovanú v sebe (viď napr. hrubé nohy kurčiat).
Majú kombinovanú úžitkovosť, t.j. kohúti môžu byť chovaní aj na výkrm vzhľadom na to, že v 5-6 mesiacoch ich živá váha dosahuje 3-3,5kg. Nie sú náročné na krmivo, ale ako vo všetkom, platí to aj u nich, že ak im človek dopraje kvalitné krmivo, excelujú v prírastkoch na váhe a v znáške tiež.
Ich mäso je jemné a veľmi chutné.
Ide o maďarské krajové plemeno, ale farebný ráz nie je ujednotený, čiže kritériom je najmä stavba tela, chocholka (u sliepok vyraznejšia než u kohútov) a holý krk s krycím operením v okolí hrvola.
Sú to veľmi dôverčivé a kľudné zvieratá. Náš chovný kohút má váhu 5,5kg a s takou váhou by si teda mohol dovoľovať, no k chovateľovi sa správa slušne
Do budúcna chceme udržať/zvýšiť ich telesný rámec aj znášku, ujednotit farbu do odtieňov hnedej a zvýrazniť hlavné plemenné znaky charakteristiké pre toto plemeno.